Mark & natur

Aktuelt

Afgrødenyt 16. november

Aktuelt

  • Sprøjteopdateringskursus
  • Husk at udfylde IPM-skema
  • Tid til at tjekke kemilageret

 

Sprøjteopdateringskursus


Dit sprøjtebevis skal opdateres hvert 4 år. Vi har masser af sprøjteopdateringskurser i kalenderen og der er helt sikkert et for dig. Vi afholder både kursus i Brønderslev, Fjerritslev og Arden. 
Find vores kurser på LandboNords hjemmeside under arrangementer og tilmeld dig via vejledningen der. 
https://www.landbonord.dk/arrangementer/planter 

  
Husk at udfylde IPM-skema så snart din sprøjtejournal er indberettet


Der er åbent for at udfylde IPM-skema når din sprøjtejournal er indberettet. Du skal udfylde IPM-skema hvis du har over 10 ha og har indsendt sprøjtejournal de sidste to planperioder. 
IPM-skema findes på mst.dk. Du skal logge ind med det mit-ID der høre til bedriften. 
Link til IPM-skema

 

Tid til at tjekke kemilageret

Vinteren nærmer sig og sæsonen for efterårssprøjtninger går imod sin afrunding. Det er derfor også nu det er tid til at rydde op og rydde ud i sit kemilager.

Sæt de dunke der har en udløbsdato i foråret forrest på hylden så de bliver brugt først. Du kan også lave en liste over de midler der skal bruges og som skal tænkes ind i din sprøjteplan.

Der er hele tiden midler der udgår eller skifter registrerings nummer og derfor udløber.

Vi anbefaler meget at anvende appen KemiTjek til at kontrollere dit lager. KemiTjek er gratis frem til årsskiftet.

Vi bringer her et udklip af midler der har fået en udløbsdato. Bemærk nogen er fra årsskiftet og andre skal bruges i løbet af foråret.

I dette Afgrødenyt kan du også læse om forsøg med stigende kvælstoftildeling til vinterhvede og biologiske midler

Du kan også læse om vores forsøg med gylleudbringningsteknik i vårbyg

PLANTERÅDGIVNINGEN
Kirsten Søe Pedersen

Kirsten Søe Pedersen

Planteavlskonsulent

kip@landbonord.dk